Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ferdík očima jiných

10. 1. 2010

Ferdík a trouba

 

Ferdík se každý den seznamuje s tímto světem a jeho vymoženostmi. Některé ho zaujmou více, některé méně a některé mu dokáží pěkně zamotat jeho strakatou hlavičku. Jednou z takových věcí, kterým Ferdík nemůže přijít na kloub, je zrcadlo, které viděl již v Petrovicích. Nepochopil zcela, jakým kouzlem se do něj on, Ferdík, dostává, ale líbilo se mu, že když si před něj stoupne, je hned dvakrát - jednou jako Ferdík tady a jednou jako Ferdík tam v zrcadle. Zrcadlu tedy nerozumí, ale má k němu v zásadě přátelský postoj.

S čím naopak kamarád není, je okno. Francouzské okno mu sice ukáže sníh na zahradě (který Ferdík miluje) a jezevčici Barunku za plotem u sousedů (která Ferdíkovi leze na nervy, protože pořád nadává - naštěstí ji neslyší - a nehraje si s ním), ale tím to končí. Je hluché k Ferdíkovým nářkům a výhružkám a dokud nepříjde panička a oknu nezakroutí trochu krkem, nikam Ferdíka nepustí.

Problém trochu nastává, když si Ferdík neuvědomí rozdíl mezi oknem a zrcadlem (ne že by se mu podobné chyby stávaly často, je velmi inteligentní, ale je ještě malý a těch novinek je přeci jen každý den dost).

Zejména kuchyňská trouba, jejíž kouřově zabarvené okénko je zhruba ve výši Ferdíkova čumáčku, dokáže Ferdíkovi připravit perné chvilky. Ferdík si totiž ne vždy uvědomí, že ono okénko, které ho odděluje od vonících pokrmů, není jen okno, ale i zrcadlo. Nastávají pak nepříjemné situace, kdy by si návštěvník neznalý tohoto Ferdíkova omylu mohl myslet, že se Ferdík buď opil namol, nebo je schizofrenik.

Scénář takové situace se většinou opakuje a připomíná alku z knihy Kvik pluje na jih.

Drama, které se tímto Ferdíkovým omylem obvykle rozehraje před zraky jeho lidí, je pro lepší představu čtenáře popsáno v jednotlivých bodech, jak jdou v reálu za sebou:

1) Ferdík běží k troubě, o níž ví, že tam jeho lidé před malou chvilkou dávali mísu s masíčkem.

2) Cestou přemýšlí, zda se má s troubou zkusit dohodnout (masíčko půl-napůl), nebo rovnou použít donucovacích prostředků (masíčko jen pro Ferdíka).

3) Po zvážení všech pro a proti usoudí, že lepší holub i vrabec v hrsti (rozuměj ve Ferdíkově bříšku), a proto plán dohody zavrhuje. S nikým se nedělí.

4) Ferdík přibíhá k troubě a usedá před její okénko.

5) ŠOK! Zevnitř trouby se na Ferdíka dívá okénkem cizí dalmatin! (Jak tam proklouznul??)

6) Ferdík se vzpamatuje z leknutí a všimne si, že druhý dalmatin se také asi vzpamatovává z leknutí, že vidí Ferdíka.

7) Ferdík začne rychle přemýšlet, udělá vrásky a vidí, že druhý dalmatin také zřejmě přemýšlí a dělá vrásky. (Myslel sis, jak jsi chytrý, že jsi vlezl do trouby s masíčkem, viď? Ale to se ještě uvidi!)

8) Ferdík vyhodnocuje situaci (cizí dalmatin v troubě s masíčkem, on venku bez masíčka) a navrací se k plánu dohody a dělby masíčka půl-napůl. (Toho druhého dalmatina by přece bolelo bříško, kdyby všechno masíčko snědl sám.)

9) Ferdík nabídne druhému dalmatinovi přátelství, na znamení čehož mu dává pac. Druhý dalmatin přátelství zřejmě přijímá a dává Ferdíkovi také pac.

10) Ferdík radostně výskne a začne druhému dalmatinovi vyprávět svůj plán na rozdělení masíčka. Vidí, že druhý dalmatin mu také vypráví svůj plán. Protože Ferdík odmalička neslyší, umí odezírat, a tak pozná, že druhý dalmatin říká to samé co on.

11) Ferdík usuzuje, že si z něj druhý dalmatin střílí, což ho rozčílí. Odstupuje od plánu dohody.

12) Rozhodne se, že se zkusí do trouby dostat zadem od zdi a toho cizího dalmatina usměrnit. Odbíhá od okénka a vidí, že ten druhý dalmatin také odbíhá od okénka. Předpokládá, že mu jde naproti.

13) Ferdík se vrací k okénku zklamán zjištěním, že do trouby se zadem nedostane. I druhý dalmatin se vrací zklamán.

14) Ferdík se mu rozhodne alespoň vyčinit, že tu s ním bydlí a ani o sobě nedá vědět. Druhý dalmatin se však zřejmě právě v tu chvíli rozhodl, že Ferdíkovi také vyčiní.

15) Ferdík je dopálen drzostí druhého dalmatina a opět odbíhá od okénka s tím, že se ještě jednou zkusí dostat do trouby zadem. Vídí, že i druhý dalmatin dopáleně odbíhá.

16) Po chvíli se Ferdík opět vrací na své místo před okénkem trouby zklamán, že se do trouby nedostal, a začne nadávat. Druhý dalmatin také nadává jako špaček.

17) Situace nevypadá pro Ferdíka dobře: cizí dalmatin uvnitř s masíčkem, Ferdík venku bez reálné šance do trouby vniknout. Ferdík pracuje k infarktu myokardu.

18) Když už je Ferdík na pokraji kolapsu, přichází jeho lidé masíčko vyndat. Ferdík s čumáčkem těsně u trouby čeká, až vyběhne druhý dalmatin, aby ho zardousil (nebo mu aspoň vynadal), ale ucukne před horkým vzduchem, který z trouby vyjde. Když se vzpamatuje, zjistí, že druhý dalmatin už utekl.

19) Běží se podívat, kam se schoval, ale žádného dalmatina nevidí.

20) Vrací se rychle zpátky, aby mu lidé jeho těžce vydělané masíčko celé nezabavilii. Má strach, zda toho cizí dalmatin moc nesnědl. Nakonec s uspokojením  kvituje, že jeho výdrž se vyplatila (cizí dalmatin se musel věnovat Ferdíkovi a neměl čas masíčka moc sníst).

21) Za odměnu dostává do mističky kotletu a těstoviny.

22) Ferdík usíná s plným bříškem a slibuje si, že v mezičase pečení bude troubu lépe hlídat před nezvanými návštěvníky.